Merhaba sevgili dostlar.

Sevgi kıraathanesi köşemizi bizi tanıyanlar bilir.

Kıraathane denilince akla ilk gelen genelde erkeklerin toplanıp çay, kahve veya meşrubat içtiği, oyun oyun oynadığı diğer adıyla kahvehanedir.

Oysa bizim burada oluşturduğumuz Sevgi kıraathanesinin çok başka bir amacı var. Buraya herhangi bir cinsiyet ayrımı yapmadan, bir çayın etrafında toplanıp hoş sohbet etmek; dünya telaşını şu kapının ardına bırakıp, huzur bulmak isteyen herkes gelebilir.

Sevgi kıraathanesi köşemiz sizlerin zihinlerinde kurduğu bir oda olsun. Olduğunuz yerde gözlerinizi kapatın ve burada olduğunuzu hayal edin.

İsteyen tek başına şu köşede duran tekli sandalyede, dileyen ise fitne fesattan, negatifliklerden uzak dostlarıyla az ileride ki masalara geçip oturabilir.

Sadece huzur barındıran, kimsenin kimseyle konuşmak zorunda olmadığı bir yer. Bir kış uykusu gibi yavaşça gözlerinizi kapatıp sessizce huzurun, sevginin, dinginliğin sesini dinleyebilirsiniz.

İsteyen sessizliğin derinliğinde kaybolup, dünya ile ukba arasında dolaşırken dileyen de neşeli bir şarkının notaları gibi güzel sözler söyleyen arkaşlarıyla başka bir alemde gezinebilir.

Sevgi kıraathanesine görebilmenin tek koşulu; dünyaya dair heybenizde acıya, hüzne, kötüye, hasede, fesada, fitne fücura dair ne varsa hepsini şu kapının ardına bırakarak, yeni doğmuş bir bebek saflığında içeri girmektir.

Biz dünyada iyinin ve güzelin konuşulduğu, huzurun yaşandığı bir yer olmasını istedik. Ama bunun çok zor olmasını dilemedik.

O sebeple sizlerden ricam zihninizin bir köşesinde kendinize ait böyle bir odacık oluşturun. Ne zaman sıkılır, bunalır, bir tatlı huzur almak isterseniz buraya uğrayın.

Hepinizin bir sevgi kıraathanesi olsun. Gözünüzü kapattığınız gibi içine görebileceğiniz, size ait bir yer… Kimi yerlerinde sandalyeler, kimi yerlerinde uzanmak için koltuklar…

Mis gibi havaya açılan koca koca pencereler. Bir yandan gelsin çaylar, kahveler. İster kendin ile ister dost ile sevgi dolu sohbetler… İstersen kocaman bir sessizlik. İstersen uçsuz bucaksız bir manzaraya bak bu pencerelerden. Canın ne sever, nasıl isterse…

Bir yerden kalkıp bir yere fiziken gitmenize gerek yok. Burası sizin zihninizde. Bırakın orada kuşlar ötsün, çiçekler açsın. Kim ne karışır?

İster sevgiyle beze, ister, huzurla, ister duayla. İster renk renk olsun duvarlar, ister sade bir saflıkta. İster uzat bacağını, uzan boylu boyunca. Buralar senin geç sandalyede otur seyreyle alemi.

Burası senin kime ne?

Hoş kalın, sevgiyle kalın.

Yazan

Nemozyy

 

Yorum Bırakın

Name
E-mail
Yorum

Nemozyy © 2023. Tüm Hakları Saklıdır.