Merhaba sevgili dostlar,

Kim olmak isterdiniz? Başarılı bir doktor, iyi bir anne, sevilen bir insan, Zengin biri vs…

Kim Olmak İsterdiniz?

Kim olmak istediğinizi iyice düşünün. Kim olmak isterdiniz sorusunun cevabını bulduysanız o halde o kişi olmak için neler yaptığınıza bakmalısınız.

Şimdi ki “sen” eğer sizi tatmin ediyorsa bunda bir sorun yok. Fakat olmak istediğiniz kişi değilseniz bunun için hiç vakit kaybetmeden kendinize belirleyeceğiniz yol haritasını oluşturduktan sonra çalışmaya başlamalısınız.

Bu yolculukta yapacağınız en büyük hata acele etmek ve bir kaç adımı aynı anda atmaya çalışmak olacaktır. Bir kaç şeyi birden yapmak yorucu ve bıktırıcı olabilir. O nedenle sakin ve emin adımlarla önünüzü görerek hareket etmelisiniz.

Hareket demişken, hayatınıza ufak ufak hareket katın. Bu bir çok şekilde olabilir. Dışarıda olabileceği gibi içeride de olabilir.

Evde ve dışarıda belli bir hareket içeren programınız olsun. Hareketten kastım fiziksel olabileceği gibi zihinsel de olabilir.

Düşünme faslını tamamladıysanız artık yavaş yavaş eyleme geçin. Eyleme dölülmemiş hareketin getirisi olmaz.

Hiç bir hareketinizi küçümsemeyin. Önce yapabileceğiniz kadar hedef koyun. Misal bugün bir sayfa kitap okuyacağım. Son derece basit ve yapılması mümkün bir hedef.

Minik minik de olsa koyduğunuz hedeflerin yapıldığını görmek size diğer hedeflere ulaşma yolunda güven aşılayacaktır. Böylelikle büyük dediğiniz hedeflere daha rahat ulaşmaya başlayacaksınız.

Bir liste yapın kendinize. Birinci sırada “bugün Everes tepesine tırmanacağım” yazıyor olsun. O hazırlığı yapmamamışsanız hemen olabilecek bir hedef seçmediğiniz için bunu yerine getirememiş olursunuz.

Diyelim ki çalışmıyorsunuz ve size bir miras kalmasını da beklemiyorsunuz. Koyduğunuz ikinci hedef “bu akşam yüklü bir miktar paraya kavuşacağım” olsun.

Bu kadar uzak hedefleri listenize ekleyip onları yapamazsanız ne olur? Hayalleriniz yıkılır. İnancınız zedelenir.

Onun yerine ulaşılabilir, yapılması mümkün küçük hedef listesi belirleyip her yaptığınıza tik atmanız daha mantıklı değil mi? Olan şeylerin sayısının arttığını gördükçe güveniniz yerine gelir ve her şeyin olabileceğine dair inancınız artmış olur.

Bu da sizi olmak istediğiniz kişiye dönüşürken ki yolculukta hedefe ulaştırır.

Önce kim olmak istediğinize karar verin. Sonra nelere ihtiyacınız olduğunuzu belirleyin. Daha sonra elinizdeki imkanlarla neler yapabileceğinizi araştırın ve bu doğrultuda çalışmaya başlayın.

İstikrarlı bir şekilde devam ederseniz bu yol sizi eninde sonunda bir yere en önemlisi hedefinize doğru götürecektir.

Sevgiyle kalın.

Yazan- nemozyy

Yorum Bırakın

Name
E-mail
Yorum

Nemozyy © 2023. Tüm Hakları Saklıdır.