Kendinizle hangi sıklıkla vakit geçiriyor sunuz? Ya da kendinizle hiç vakit geçiriyor musunuz?

1. Ne Sıklıkla Kendinizle Vakit Geçiriyor sunuz?

Bazı kişiler birileri yanında olmadan dışarıda vakit geçirmez, geçiremez. Bunu anlamlı da bulmaz. Aklınının ucundan dahi geçirmez. Tek başına dışarıda bir şeyler yapmanın “sıkıcı” olacağına inanır. Her şey de olduğu gibi bu konuda da önyargılarımız devreye girer. “Tek başına gezmeye gitmek mi?”

Tek başına gezmek mi?

Bir çoğunuz eşinizle, arkadaşlarınızla, ailelerinizle dışarı çıkmayı tercih ediyorsunuzdur. Elbette bu güzel bir şey. Ama dışarı çıkmak için her zaman birilerini beklemek bazen sizi engellemiyor, yormuyor mu? Mesela dışarı çıkmak ve güzel bir şeyler yapmak için sürekli eşinizi, arkadaşınızı beklediğinizi düşünün. O halde onlar ne zaman müsaitse siz de o zaman dışarı çıkıyorsunuz demektir. Bu “kısıtlama” sizi sıkmıyor mu?

Birleri olmadan dışarı çıkamayanlar.

Bir çoğunuzun “ben kendi başıma dışarı çıkıyorum zaten” dediğini biliyorum. Ama bir çok insan sadece gündelik işlerini halletmek için çabucak gidip işlerini yapıp eve dönüyor. Benim bahsettiğim şey böyle bir şey değil. Çok başka bir şeyden bahsediyorum…

Dışarı çıkmak.

Hiç kimseyi yanınıza almadan sadece eğlenmek için dışarıya ne sıklıkla çıktığınızı soruyorum. Mesela tek başınıza yemeğe gidiyor, bir şeyler içip, sinema keyfi yapıyor musunuz? “Tek başına da sinemaya mı gidilir?” diye düşünebilirsiniz. Fakat bir gün tek başınıza takıldığınızda bunun ne kadar şahane bir duygu olduğunu aslında sizi ne kadar özgür hissettirdiğini göreceksiniz.

Kendinizle bir yerde oturup kahve içmek.

Ben şahsen zaman zaman kendi başıma takılmayı tercih ederim. Bana müdahale edilmeden tamamen kendi zevkime göre yemek, içmek, gezmek, etrafı izlemek isterim. Bazen saatlerce bir yerde oturmak ve kendimi dinlemek isterim. Bu aslında kendine yaşam alanı açmaktır. Birileri olmadan da eğlenmeyi bilmek özgürlüktür.

2. Kendinizle En Çok Ne yapmayı Seversiniz?

Bir gün nihayet kendinizle dışarı çıkmaya karar verdiniz. Peki, ne yapmak isterdiniz?

Bir çok insan ne yapacağını ilk etapta bilemez. Çünkü kendiyle baş başa hiç kalmamıştır. Tek başına yapacağı her şeyin sıkıcı olacağını düşünecektir. Hiç bir şey yapamazsanız ilk olarak biraz yürüyüş yapın. Bir kitapçıya gidin kitap bakın. Veya sevdiğiniz bir mekan varsa oraya gidin. Daha olmadı alışveriş yapın. Belki daha sonra tek başınıza tiyatroya veya sinamaya gitmeye başlarsınız. Belki bir gün kendinize dışarıda çok güzel bir kahvaltı ısmarlarsınız. Bir masada tek başına, sessizce kahvaltı yapmak. Duyacağınız çatal bıcak sesleri size eşlik edecek. İnanın bunun garip ve korkutucu hiç bir tarafı yok!

Kendinizle kahvaltı.

Hepinizin kendine has zevkleri vardır. Şimdilerde yaz mevsimindeyiz. Günler uzun ve güneşle birlikte ışıl ışıl. Dondurma yemek için bir arkadaşı beklemenize gerek yok. Çıkın en güzel yerde gidin rengarenk dondurmalar yiyin. Sahil boyu yürüyün. Gördüğünüz bir büfede oturup tost, gözleme yiyip çay için. Veya bir kitap kafeye gidin. Hem okuyun hem sansebastian yerken kahvenizi yudumlayın. Sonra kalkın kalabalığa karışın. İnsanları izleyin.

Kahve, kitap keyfi…

Yapılacak bir çok şey var. Zamanla kendinizle zaman geçirmeyi daha iyi öğrenecek kendinizle güzel vakit geçireceksiniz. Farklı yerler keşfedebilir, bakışaçınızı değiştirebilirsiniz… Yeter ki tek başına bir şeyler yapmaktan çekinmeyin.

Tek başınıza farklı yerler keşfedin.

Bir çoğunuz şunu diyebilirsiniz. “Neden tek başıma bir şeyler yapayım? Arkadaşlarımla veya ailemden birileri ile vakit geçiririm.” Bunu zaten hepimiz yapmıyor muyuz? Farklı olanı kendinizle zaman zaman hiç kimse olmadan dilediğiniz şekilde vakit geçirmeniz, hobiler edinmenizdir.

Dilediğiniz gibi hobilerinizle ilgilen.

Kendinizle vakit geçirmek sadece dışarıda değil evde de olur. Kendinize ait spor saati, flim izleme, kitap okuma, dinlenme vs. gibi saatler yapabilirsiniz. Kendinizle vakit geçirmek size kendinizi tanıma fırsarı verir.

Evde güzel zaman geçirmek.

Şimdi diyeceksiniz ki kendimizi tanımıyor muyuz? Bazen o kadar çok kalabalıkla hareket ederiz ki yalnızken ne yapacağımızı, ne yapmaktan hoşlandığımızı anlayamayaniliriz. Kendimizi tanımaya zaman ayırmamız kendimize emek vermemiz gerekir. O yüzden diyorm ya tek başınıza da eğlenmeyi, gezmeyi, aktiviteler yapmayı öğrenin…

Kendinize yaşam alanı açın.

Kendinize değer katın. Kendinize yaşam alanı açın. Başkalarına bağımlı olmadan kendinize ait bir dünyanız her zaman olsun.

Sevgiyle kalın…

Yorum Bırakın

Name
E-mail
Yorum


Warning: Undefined array key "options" in /home/nemozyyc/public_html/wp-content/plugins/trx_addons/components/api/elementor/elementor.php on line 1038

Nemozyy © 2023. Tüm Hakları Saklıdır.