Merhaba sevgili dostlar,

Hayatta yapmak isteyip yapamadığınız şimdi ise geç kaldığınızı düşündüğünüz şey var mı?

Elbette bir çoğunuzun en az bir tane yapmak isteyip yapamadığı bir şey vardır. Bir çoğumuz “bu saatten sonra bunu yapamam” diyoruz bir çok şeye… On yıl önce olsaydı olurdu, beş yıl önce olsaydı olurdu ama şimdi “geçti artık” gibi zaman aralıklarıyla konuştuğunuzu duyar gibiyim. Emin olun on yıl sonra da şunu diyeceksiniz. “On yıl önce olsaydı yine olurdu ama artık bu saatten sonra hiç olmaz”… Oysa on yıl önce de geç kaldığınızı düşünüyordunuz… O nedenle yapmak istediğiniz hiç bir şeyi daha fazla ertelemeyin. Önünüzdeki tek engelin ertelemek olduğunu unutmayın!

Hiç bir işinizi ertelemeyin.

Bazı şeyleri birilerinden erken veya önce yapamamamızın bir nedeni vardır? İster buna “o zamanın şartlarında bunun mümkün olmadığını, ister o zaman yapmak istediğiniz şey konusunda başlamak için emin olmadığınızı, ister bunları yapmanız gerektiğini bilmediğinizi şimdiki aklınız olsa yapacağınızı,” ne derseniz deyin ama muhakkak o zaman bunu yapmanıza mani olan haklı bir nedeniniz olduğunu haklı bir neden gibi görmesenizde gecikmenizdeki sebebin başlı başına bir neden olduğunu bilin. Bir şekilde yapamamışsınızdır. Şimdi ise herşeye geç kaldığınızı düşünüyorsunuzdur. Emin olabilirsiniz ki bir çok şey için geç değil. İnsanın ömrünün sonuna kadar yapacak bir şeyleri, yapmak istedikleri muhakkak vardır. Veya yoksa bile kendinize hedef koymalısınız. Bunu bir oyun gibi düşünebilirsiniz. ” Ben hayatım da bu yaştan veya bu saatten sonra şunu yapacağım.” deyin ve o hedef için çalışmaya başlayın. Başlayın bakalım neler olacak hayatınızda?

Erken yapamamanızın nedenleri olduğunu bilin.

Diyelim ki altmış beş yaşında olan ve bugüne kadar hiç çalışmamış bir kadınsınız. Ve bu yaştan sonra çalışmak istiyorsunuz. Fakat herhangi bir alanda uzmanlığınız ya da deneyiminiz yok. Hatta biraz biraz sağlık sorunlarınız da baş göstermeye başladı. Pek de cesaretiniz yok bir yerlerden bir şeylere başlamaya. İnanın insan isteyince hayatında kendine göre yapabileceği bir şey muhakkak bulur. Hepimizin bir tabiatı var. Eğer bir insanın içinden çalışma isteği geliyorsa çalışabilir. Ufak da olsa, az da olsa kendine göre bir şeyler yapabilir. Yeterki bir şey yapmak da gözünüz olsun. Bu yaştaki bir insan başlarken biraz çekinse ve güçlük çekse de kendisine uygun küçük bir adımla başlarsa zamanla herşey yoluna girecektir. En azından çalışmayı hayatında deneyimleme şansı olur. Ama denemezse başarılı ya da başarısız olup olamayacağını hiç bir zaman bilemez.

Hangi yaşta olursak olalım, yapacak birşey mutlaka vardır.

Çok daha önce ingilizce öğrenmek istiyordunuz ama bir şekilde fırsatınız olmadı ve öğrenmeyi geciktirdiniz. Eğer istiyorsanız bir yerden başlayabilirsiniz. Belki şakır şakır konuşamazsınız ama o niyette olur ve başlarsanız mutlaka bir şeyler öğrenir ve bir önceki sıfır halinizle aynı kalmazsınız. En azından bunu hayatımda hiç denemedim dememiş olursunuz. Bir sonuç alamasak da manevi tatmin de insan hayatında önemlidir.

Öğrenmek için geç değil.

Hiç spor yapmamış bir insanın ellisinden sonra spor yapmak istemesinde ne engel olabilir ki? Bir takım sağlık sorunları yoksa tabi! Her gün yürüyüş yapmak ona zor gelmiyorsa bu bir spordur. Aslında herşey istemek, istediğimiz şeye niyet etmek ve kendimizi disipline etmekle alakalıdır. Hangi yaşta olursanız olun spor yapmak istiyorsanız ama az ama çok yapın, deneyin mutlaka.

Spora başlamanın yaşı yoktur

Bazı şeyler belki gençlikteki gibi olmayabilir. Ama bu önünüze yeni hedefler koymayacağınız, yeniden başlayamayacağınız anlamına gelmez.

İstediğiniz şeye bugün başlasanız bir yıl sonra başladığınız sıfır noktasında olmazsınız. Kim ve hangi yaşta olursanız olun yapmak isteyip yapamadıklarınız veya yeni yapmak istedikleriniz için geç değil. Bu zamana kadar yapmak isteyip yapmadığınız şeyleri şimdi yapmaya karar vermişseniz sizin için doğru zaman şimdi gelmiş demektir.

Doğru zaman siz karar verip başladığınızdadır.

Her insanın yapmak istediklerinden önce bir demlenme zamanı vardır. Bu demlenme vakti bir işi yapıp yapamayacağınızı anladığınız vakittir.

“Geç kalmak” kime göre neye göre geç kalmak… Mesela yirmi beş yaşında değil de kırk beş yaşında evlendiniz. Veya hala evlenmediniz. Topluma göre ” geç kalmış” sayılabilirsiniz. Biri için doğru zaman yirmi beş yaş iken sizin için doğru zaman otuz, kırk, kırk beş veya sonrası olabilir. Veya hayatınızda hiç evlilik olmayabilir. Doğrularımız kime göre, neye göre? Bize bir şeye geç kaldığımızı düşündüren toplumsul değerler yaşamımızdaki bireysel yolculuğumuzda bir kriter değildir. Eğer bazı şeyleri geçmişte değil de şimdi yaşıyorsak bizim için doğru zaman şimdidedir.

Doğru zamanda evlilik

Geç kaldığınızı düşündüğünüz konulara bir bakın. Bugüne kadar isteyip de yapamadıklarınızı neden yapamadınız? Peki şimdi hala aynı şeyleri yapmak istiyor musunuz? Cevabınız “Evet” ise ve içinizden başlamak geliyorsa başlayın. En azından bunu deneyimleyin. Ama geçmişteki isteklerinizin yerini başka şeyler almışsa o zaman onlar için bir şeyler yapıp bir yerlerden başlayın. Mesala memur olmak isteyip olamadıysanız ve zaman geçti diyorsanız hedeflerinizi değiştirebilirsiniz. Onun yerine eşinizle seyahet edebilir, bolca gezebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz. Bu da bir hedeftir.

Gezin, yeni yerler keşfedin.

İnsan istese ömür yolculuğunda yapmak istediği bir çok şeyi yapabilir. On yaşındaki bir çocuğun da yetmiş yaşındaki bir insanın da yapmak isteyip yapabileceği şeyler mutlaka vardır. Bazı şeylerin sadece doğru zamana ihtiyacı vardır. Doğru zaman herkes için başka başkadır.

Hiç bir şey için geç değil! Yapmak istediğin ne varsa denemeye değer olduğunu bil ve hiç duraksamadan başla!

Entere basın ve başlayın.

Her yaş başlamak için güzeldir. Yeter ki isteyin…

Sevgiyle kalın…

Yorum Bırakın

Name
E-mail
Yorum

Nemozyy © 2023. Tüm Hakları Saklıdır.